Findom – co to jest i dlaczego zyskuje tak dużą popularność?

Lateksowa maska czarna kobieta twarz findom
Fetysz Dama8 minut czytania16

Findom nie jest jakimś nowym pojęciem, funkcjonuje ono w przestrzeni już jakiś czas. Niemniej jednak – przynajmniej w mojej opinii – ostatnio zjawisko to mocno zyskuje na popularności.

Jako że rozmawiam z pewną liczbą osób na ten temat, postanowiłam zebrać nieco swoich myśli w jedno miejsce – jak to mam w zwyczaju. 🙂 Ponownie jest to rodzaj tekstu, który powstał na bazie Waszych (tj. osób, z którymi koresponduję) doświadczeń. Nie da się ukryć, że co osoba, to innego rodzaju przeżycia i wnioski.

Co to jest findom? Na czym dokładnie polega? Jakie mogą być jego rodzaje? Poniżej znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te, lecz także na o wiele więcej pytań.

Jeśli interesuje Cię ten temat, serdecznie zapraszam Cię do lektury. Ostrzegam – będzie kontrowersyjnie.

Co to jest findom?

Na początek sporo suchej teorii. Jeśli będzie nudno, nie martw się – kolejne punkty będą zdecydowanie ciekawsze. 🙂

Findom to rodzaj fetyszu, relacji, gdzie uległy mężczyzna daje dominującej kobiecie pieniądze lub sprawia jej prezenty. Findom to określenie, które powstało ze słów financial domination, co już w zasadzie rozumie się samo przez się – dominacja finansowa.

Określenie to nie stwierdza wprost, że koniecznie musi wystąpić tu dominująca kobieta i uległy mężczyzna. Płeć i strony absolutnie nie są narzucone, niemniej jednak nie oszukujmy się – wszyscy wiedzą, że pod tym kątem dominujący mężczyzna i uległa kobieta są taką rzadkością, iż można ten element pominąć.

Niektórzy z Was mogliby odnieść findom do sugaringu, gdzie występują takie terminy jak sugar daddy czy też sugar mama. Jednakże różnica między sugaringiem a dominacją finansową jest jednak dość spora.

Po pierwsze findom niekoniecznie musi wymagać jakiejkolwiek konkretnej wzajemności ze strony uległego. Z kolei np. sugar daddy wspierając sugar baby, oczekuje korzyści na zasadzie towarzyszenia, randek, spotkań itd.

Po drugie sugaring uwzględnia różnicę wiekową między stronami, gdzie osoba utrzymująca jest jednak starsza od utrzymywanej. W relacji typu findom nie ma to znaczenia.

Trzecia różnica to sam termin, gdzie w mojej opinii findom brzmi bardzo normalnie, neutralnie. Z kolei wszystkie te przedrostki sugar- celowo tak brzmią, by „osłodzić” czy też wygładzić tak „toporną” rzecz, jak przekazywanie pieniędzy drugiej osobie.

Dlaczego findom kręci niektórych mężczyzn?

Ulegli twierdzą, że findom podoba się im z różnych względów.

1. Uczucie służalczości względem kobiety.

Uległość u osób z takimi skłonnościami powoduje podniecenie. Mężczyźni po prostu odczuwają przyjemność z tego, że kobiety są nad nimi górą.

Dotyczy to nie tylko typowych relacji w klimacie BDSM. Może dotyczyć to także takiego zjawiska, jak findom, czyli dominacja finansowa.

Myśl o tym, że kobieta ma wpływ na finanse mężczyzny, również może być dla niego podniecająca.

Żyjemy w kapitalistycznych czasach, często ludzie (niestety) oceniają wartość innych osób poprzez zasobność portfela. Majętni mężczyźni dzięki takiemu docenieniu po prostu poprawiają sobie samopoczucie. Nawet jeśli wiąże się to z regularnym zmniejszaniem stanu konta bankowego.

2. Skłonności masochistyczne.

Ból, którego odczuwanie sprawia masochistom przyjemność, nie musi być tylko i wyłącznie fizyczny.

Może być także kojarzony z uszczuplaniem stanu konta bankowego.

W teorii wszyscy przecież dążymy do tego, by się bogacić, poprawiać swój status życiowy itd. Ci, którzy z findomu odczuwają masochistyczną przyjemność, niekoniecznie muszą tak uważać.

3. Wkraczanie w bardzo prywatną strefę życiową.

Niektórym mężczyznom po prostu brakuje towarzystwa kobiety, a findom może być odpowiedzią na tę bolączkę.

Aby findom mógł w ogóle zaistnieć, potrzebna jest relacja na linii mężczyzna – kobieta. Wymagane są interakcje, atencja, przeznaczanie sobie czasu.

Dlatego też zdarzają się mężczyźni, których cieszy fakt, iż jakaś kobieta wkracza w tak – bądź co bądź – prywatną, wręcz intymną sferę życia.

4. Brak konieczności utrzymywania fizycznych kontaktów.

Nie wszystkim musi zależeć na tym, by jakakolwiek relacja wymagała również spotkań w realu. Niektórym wystarczy kontakt np. telefoniczny czy też w całości online.

Findom głównie na tym polega – na relacji odległej fizycznie.

Jest idealną odpowiedzią na potrzeby tych, którzy nie mogą się przełamać, by wejść z daną relacją na inny poziom. Ewentualnie po prostu nie chcą tego robić.

5. Uzyskiwanie podniecenia poprzez wyzwiska.

Swego czasu na blogu opublikowałam tekst o tym, czy wulgarność w BDSM jest konieczna.

Nie jest to kluczowym elementem relacji typu findom, lecz wielu mężczyzn wręcz wymaga od kobiet, by były wobec nich agresywne słownie.

Czerpią oni przyjemność z faktu, iż kobieta wręcz nakazuje im oddać część wypłaty czy też sfinansować jakieś zachcianki.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje diametralna różnica między prawdziwą dominą, która robi wszystko z głową a rozwydrzoną gówniarą, bezmyślnie wyzywającą facetów i wymagającą tylko ich pieniędzy. To są dwa totalnie różne podejścia.

Jestem wręcz przekonana, że doświadczona domina, która swój wizerunek kreuje latami i od dawna dba o swoją reputację, jest w stanie dostarczyć takiemu mężczyźnie zdecydowanie bardziej pozytywne i intensywniejsze wrażenia.

Czy findom jest dla wszystkich?

Odpowiem w ten sposób – findom jest dla tych, którzy są świadomi jego konsekwencji.

Nie ma sensu wchodzić w taki układ (nawet gdyby jego wizja była niesamowicie podniecająca), jeżeli stwarzałby on wysokie ryzyko strat w życiu prywatnym.

Jeśli kręci Cię findom i chciałbyś wejść w taki układ, w porządku. Pomyśl jednak, czy nie wpłynąłby on negatywnie na jakieś aspekty Twojego życia.

Tak jak z BDSM, nie jest to „zabawa” dla wszystkich. Trzeba mieć świadomość nie tylko korzyści, ale też potencjalnych strat.

Zawsze powtarzam, że wszystkie upodobania są w porządku, o ile nie krzywdzą którejkolwiek ze stron – z czego krzywda ta może być na wiele sposobów rozumiana.

Jakie rodzaje wsparcia finansowego przeważają?

Spotyka się trzy podejścia.

Pierwsze, standardowe, to po prostu okazyjne wspieranie kobiety jakimiś kwotami pieniędzy, prezentami itd. Jednorazowe akcje.

Drugie podejście polega na cyklicznym realizowaniu tej fantazji. Przykładowo – comiesięczny przelew, oddawanie części wypłaty, regularne zakupy itd.

Trzeci rodzaj, zdecydowanie najbardziej hardkorowy, polega na nadawaniu kobiecie dostępu np. do konta bankowego. Z miejsca zaznaczam – absolutnie tego nie popieram, jest to zdecydowanie zbyt niebezpieczne, niemniej jednak nie da się ukryć, że są mężczyźni, których taki fakt kręci.

Findom realizowany jest na wiele sposobów, najczęściej drogą online, lecz spotyka się także sytuacje, w których np. mężczyzna i kobieta spotykają się pod bankomatem. Tam dochodzi do przekazania kontroli nad kartą, niekiedy towarzyszą temu zachowania w stylu klęczenia mężczyzny przed kobietą, całowania jej obcasów, gdy ona korzysta z panelu bankomatu itd. Dominacja finansowa zależy od ustaleń i preferencji dwóch osób.

Czasem realizowane jest to np. poprzez wspólne zakupy, wizytę w galerii handlowej itp.

Na czym polega odpowiedzialność dominy w relacji typu findom?

Nikt nie powinien mieć chęci zrujnowania życia drugiej osobie!

Stąd też wspomniałam wcześniej, iż nie każda kobieta wymagająca od facetów pieniędzy nadaje się do tego typu relacji.

Dziewczyna świeżo po liceum, której jedynym celem jest drenaż kieszeni mężczyzny bez żadnych skrupułów i granic, by miała środki na nowe Vansy i kawkę w Starbucksie, nie jest (a przynajmniej nie powinna być) odpowiedzialnym targetem dla facetów.

Wszyscy, którzy inwestują swoje pieniądze w cokolwiek, chcą, by były one dobrze zainwestowane. Mężczyzna, który decyduje się na tego typu współpracę, powinien zdawać sobie sprawę, z kim wchodzi w taką relację. Musi mieć pewność, że ta inwestycja będzie dla niego odpowiednia i że kobieta, którą wybrał, odpowiedzialnie ją wykorzysta (np. kupi sobie zajebiste szpile, zainwestuje w porządne nylonowe pończochy do pracy, zrobi sobie elegancki makijaż, paznokcie itd.).

Dlatego też celem żadnej ze stron nie powinno być doprowadzenie siebie czy też drugiej osoby do finansowej ruiny.

Odpowiedzialna domina bierze pod uwagę życie uległego, które z findom nie jest związane. Zna jego mocne i słabe strony, gdzie absolutnie nie powinna tych słabych wykorzystywać dla własnych celów.

Dlatego też nawet jeśli w relację typu findom wplątana jest np. agresja słowna, to mimo wszystko z tyłu głowy zawsze powinien być szacunek – szeroko rozumiany.

Domina musi być pewna tego, że z uległym wszystko jest w porządku.

Nawet jeśli jego fetyszem jest totalne wykorzystanie i „zmasakrowanie” różnych aspektów życia, to czasem nie ma niczego złego w powiedzeniu „nie”.

Czy findom może być zdrowym fetyszem?

Oczywiście, że tak.

Findom, jak inne relacje „w klimacie”, ma wielu zwolenników – zarówno ze strony kobiet (niesamowite zaskoczenie, prawda?), jak i mężczyzn.

Jeśli facet znajduje kobietę, w której może się „zadurzyć”, która jest w stanie umiejętnie go podniecać, przy okazji znajdując korzyści dla siebie – mamy do czynienia z sytuacją idealną.

Wszystko, jak zawsze zresztą, zależy od obu stron. Od tego, kto na co może sobie pozwolić, a także od stopnia odpowiedzialności, która jest w tym przypadku absolutnie kluczowa.

Pamiętaj, że choć to kobieta decyduje w relacji typu findom, to jednak dwie pierwsze decyzje należą do Ciebie.

Pierwszą z nich jest wybór właściwej kobiety, a drugą wyznaczenie pola manewru, na które może sobie ona pozwolić.

Spodobał Ci się ten tekst? Sądzisz, że moglibyśmy nawiązać jakąś współpracę? 😘 Skontaktuj się ze mną
Zostaw swój komentarz

Komentarze (16)
 • WIELBICIELONE

  To prawda Fetysz Damo, ostatnio findom jest bardzo popularny, na np Twitterze. Gdy poszukuję treści o tematyce kobiecych stóp to często trafiam na profile dziewczyny zajmujących się findom. Masz w 100 % rację jeśli chodzi o poziom dziewczyn, są to młode kobiety które nie mają w sobie elegancji prawdziwej Dominy !!! Myślę że musisz w to uderzyć w ten findom Fetysz Damo i pokazać klasę tym pseudo dominom !!! 😉 a przy okazji zdobędziesz więcej kapitału 😉

  • Fetysz Dama
    

   Twitter, jak i inne media społecznościowe, nie interesuje mnie. 🙂 Po to mam własną stronę, własne „królestwo”, by tu być niezależna od innych, a nie wtapiać się w tłum.

  • WIELBICIELONE
    

   Pewnie Fetysz Damo, Ty wiesz najlepiej czego chcesz i gdzie najlepiej się czujesz w sieci!!! A Twoja strona internetowa to Twoja ,,nieruchomość internetowa” i tu jesteś Władczynią 😉 I trzeba przyznać ma Twoja witryna swój urok i elegancję, no i świetne materiały !!!

  • WIELBICIELONE
    

   Miałem powiedzieć jeszcze jedno;
   Masz piękne oczy Fetysz Damo, napewno potrafią zrobić z każdego twardziela uległego mężczyznę 😉

   A to niespodzianka to zdjęcie w masce 😉

  • Fetysz Dama
    

   Bardzo dziękuję! ?

 • Długoletni fan

  Jestem zdumiony, w końcu widzę choć fragmenty Pani twarzy! Cóż za oczy, przecudowne usta… Jest Pani przepiękna, Bogini. ?

  • Fetysz Dama
    

   Dziękuję! ?

 • Sluga

  Pierwszy raz widze foto w zupelnie innym stylu, cudowne

 • Tajemnica

  Czy ma Pani więcej lateksowych rzeczy i mogłaby się nam Pani w nich pokazać?

  • Fetysz Dama
    

   Mam, być może się pokażę. 🙂

 • frajer

  Findom jest wspaniały tylko ciężko znaleźć odpowiednią kobietę :3
  Odkryłem, że dużo bardziej podnieca mnie masturbowanie się do wyzwisk i ogladanie zdjęć co dziewczyna sobie kupuje za moje pieniądze niż seks. Pogodziłem się z faktem, że jestem życiowym beta przegrywem :3. Niestety moje relacje internetowe kończą się, gdy przestaje być w stanie sprostać wymaganiom finansowym, które ciągle rosną. Z mojego doświadczenia dziewczyny nie widzą w tym raczej ciekawej przygody, a jedynie prosty sposób na wyłudzanie kasy. Tzn. na tym to polega, ale mnóstwo kobiet nie czuje klimatu findom, ino patrzy abyś płacił.

  Marzy mi się związek, gdzie jestem narzeczonym czy nawet mężem rogaczem, który jedynie może masturbować się do swojej partnerki i oddawać jej hajs, najchętniej łącząc to z adorowaniem jej stopek.

  Być może większość z was uzna że żartuje czy tam sobie jawnie kpie, ale naprawdę uwielbiam te ideę :3.

  • Fetysz Dama
    

   Wiesz, to też zależy, gdzie szukasz takich dziewczyn. Jeżeli Twoim targetem są np. okołodwudziestolatki z Twittera, które ciągle sępią Bliczki, to cóż… One nigdy nie dadzą nawet kawałka szacunku człowiekowi.

 • kobieta1983

  Świetny blog. Gratuluję. Ja jestem w klimacie uległości już wiele lat. Sama piszę ale tylko do szuflady bo jest to sposób na stłumienie gorszych emocji dla mnie. To prawda, że findom coraz bardziej zawładnął sferą bdsm. Proszę tylko zauważyć że są też kobiety które płacą innym kobietom.

  • Rtx
    

   „Proszę tylko zauważyć że są też kobiety które płacą innym kobietom.”.

   Tak jak i są kobiety które płacą facetom

   Albo faceci płacą innym facetom

  • Fetysz Dama
    

   Oczywiście – właściwie wszystkie tego typu zjawiska występują dosłownie w każdej konfiguracji. Niemniej jednak najpopularniejszą relacją jest taka, w której to mężczyzna płaci kobiecie. W związku z tym skupiam się na opisie tego, co występuje w przytłaczającej większości.

 • jarvit

  Fetysz, ktòre trwale do mnie wraca…